بهترین روش خرید عسل طبیعی | بلاگ

بهترین روش خرید عسل طبیعی

ساخت وبلاگ

امکانات وب

بهترین روش خرید عسل طبیعی

افزایش تولید و عرضه عسل‌های تقلبی در بازار و ضعف نظارت و برخورد قانونی منجر به سردرگمی مردم شده است. شاید همین موضوع منجر به مازاد سالانه حدود20 هزار تُن عسل طبیعی در ایران شده است. از طرفی قیمت عسل های با کیفیت، به دلیل ضعف سیستم‌های نظارتی، بسیار پایین و در سطح قیمت عسل های بی‌کیفیت و تقلبی قیمت گذاری شده است که توجیه اقتصادی این حرفه ارزشمند را برای زنبورداران از بین می‌برد.

علاوه بر این عموم مردم از محصولات زنبور فقط عسل و موم را می شناسند و هیچ شناختی به سایر آورده‌های فوق‌العاده ارزشمند زنبور عسل از جمله گرده گل، ژل رویال و بره موم ندارند. کمبود اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در مورد خواص غذایی و دارویی تمام آورده های زنبور عسل بسیار در این صنعت احساس می شود. برای مثال بسیاری از مردم با خواص یا قیمت گرده گل آشنا نیستند.

برندهایی همچون عسل سفیدانه با حضور پر رنگ در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و ... در تلاشند تا اطلاع‌رسانی خوبی در جهت کم‌رنگ ساختن تلاش متقلبان در این بازار داشته باشند. مردم نمی‌توانند به دلیل بی‌اعتمادی به بازار، خود را از مصرف این خوراکی ارزشمند و بهره‌مندی از خواص بی‌نظیرش محروم کنند. تنها راه مطمئنِ خرید عسل طبیعی برای مردم این است که اطلاعات خود را افزایش دهند و با آگاهی اقدام به خرید کنند.

راهنمای کامل خرید عسل طبیعی

زنبور عسل تنها موجودی است که غذایی قابل مصرف برای انسان تولید می‌کند که خواص فوق‌العاده آن در طب سنتی و جدید به اثبات رسیده است. شاید خرید عسل طبیعی دشوار بنظر برسد اما فقط به این دلیل که نمیتوانید عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهید نباید خودتان را از مصرف آن محروم کنید. تنها راه مطمئنِ خرید عسل طبیعی این است که اطلاعات خود را افزایش دهید و با آگاهی اقدام به خرید کنید.

از فروشنده برگه آزمایش عسل و در صورت امکان ضمانت‌نامه بخواهید. برندهایی همچون سفیدانه انواع عسل طبیعی خود را سالانه آزمایش و ضمانت اصالت محصول را به همراه سفارش ارسال می‌کنند. اگر مصرف عسلِ شما بالاست می توانید سالانه نمونه‌ای از عسل خریداری شده را با هزینه خودتان به آزمایشگاه های معتبر ببرید. بدین ترتیب از حفظ کیفیت محصولات فروشنده اطمینان حاصل می‌کنید. البته این کار زمانی بصرفه است که شما به یک فروشنده اعتماد کرده باشید و همواره عسل مورد نیاز را از یک برند خریداری کنید. بدین ترتیب، ارزیابی شما راحت‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود.

۱- افزایش اطلاعات قبل از خرید عسل

قبل از خرید عسل طبیعی به سایت‌های اینترنتی معتبر مراجعه کنید و اطلاعات خود را در مورد روش‌های صحیح تشخیص عسل طبیعی افزایش دهید. باورهای نادرست را بشناسید، به راحتی تحت تاثیر ارزیابی‌های سطحی قرار نگیرید و به شایعات توجهی نکنید. به فروشگاه های معتبر و ترجیحاٌ تخصصی در فروش عسل طبیعی مراجعه کنید. سابقه و میزان فعالیت فروشنده را بررسی کنید.

image_a96a21e8e05a1a2b196a12367c4b069269c9f18f

۲- بررسی اطلاعات لیبل هنگام خرید عسل

لیبلی که روی محصول چسبیده است را چک کنید و پروانه بهداشت و شماره نظارت زنبوردار را پیدا کنید. قیمت را بررسی کنید و در نظر داشته باشید گران بودن آن دال بر کیفیتش نیست. قیمت عسل طبیعی نه خیلی گران و نه خیلی ارزان است. قیمت عسل طبیعی هر ساله توسط اتحادیه زنبورداران اعلام می شود. اگرچه قیمت اعلام شده خیلی پوشش هزینه های زنبورداران را نمی دهد و برخی زنبورداران مجبورند قیمتی بالاتر برای محصولات خود تعیین کنند.

می توانید به برندهایی که عسل را بر اساس نوع گیاه، محل برداشت و خواصش دسته بندی کرده اند بیشتر اعتماد کنید. پیشنهاد می کنیم از خرید ظروفی که صرفا نام «عسل طبیعی» روی آن قید شده است خودداری کنید. به دنبال نام گیاهی که عسل از شهد آن حاصل شده است باشید. نام هایی همچون عسل آویشن، عسل کنار، عسل گون و ... . بخاطر داشته باشید عسل های طبیعی ایران تنوع زیاد و خواص درمانی منحصر به فردی دارند. عسل خامه ای نیز از محصولات جدیدی است که به تدریج جای خود را در بازار عسل باز می کند.

۳- درخواست از فروشنده هنگام خرید عسل طبیعی

عسل خام را بشناسید و از فروشنده بخواهید عسل خام به شما معرفی کند. این نوع عسل‌ها کدر هستند و در انواع روشنِ آن می‌توانید ذرات ریز گرده گل را مشاهده کنید. این نکته را فراموش نکنید عسل خام زودتر از عسلِ خالص رُس می‌کند (شکرک می زند)

از فروشنده بخواهید که امکانِ تست عسل را فراهم کند. بدین ترتیب هنگام خرید عسل می‌تواند از حس بویایی و چشایی خود استفاده کنید. افرادی که دارای تجربه مصرف عسل‌های مختلف هستند قادرند از روی طعم و عطر آن، طبیعی بودنش را تشخیص دهند. این تشخیص نسبی است و معمولا بسته به میزان تجربه فرد بیش از 70% صحیح است. به طور کلی عسل طبیعی عطر و طعم گیاهی را دارد که از آن حاصل شده است. عطر و مزه­ آن شبیه اِسانس‌هایی که به وفور در محصولات صنعتی حس می‌شوند نیست. برای تشخیص طبیعی بودن عسل می‌توانید تا حد زیادی به ذائقه خود اعتماد کنید.

شما حق دارید برای خرید عسل طبیعی برگه آزمایش بخواهید. فروشندگانی که نسبت به کیفیت محصولات خود اطمینان داشته باشند حتما برگه آزمایش را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۴- از چه کسی عسل نخریم؟

از خرید عسل‌های صنعتی که در فروشگاه‌های بزرگ و سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شوند اجتناب کنید. با این کار علاوه بر حفظ سلامتی خود از زنبورداران حمایت و به بقای زنبورها که در تولید یک سوم محصولات کشاورزی سهیم هستند کمک کرده‌اید.

این نکته را آویزه گوش خود کنید و از خرید عسل از فروشندگانی که محصول خود را در معرض نور مستقیم خورشید گذاشته‌اند (مانند دوره گردها) جدا خودداری کنید. چراکه نحوه نگهداری عسل مستقیما روی خواص آن تاثیر می گذارد و کاملا روشن است که این فروشندگان یا برای محصول خود ارزش قائل نیستند و یا محصولشان طبیعی نیست که این روش را پیش گرفته اند.

منبع : https://www.ilna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-206/986036-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%B3%D9%84-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C

تراکتور موزیک...
ما را در سایت تراکتور موزیک دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ممود بازدید : 65 تاريخ : يکشنبه 1 فروردين 1400 ساعت: 23:19

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :